הטיולוג למטייל העצמאי

מי שמטייל לבד, מטייל יותר

זה לא אותו נתב"ג בצל קורונה

אם יש משהו חיובי בלהיות מחלים מקורונה זה "כרטיס היציאה מהכלא" כמו שאני קורא לו. מסתבר שלפי משרד הבריאות מחלים קורונה שחוזר ממדינה אדומה ומציג אישור החלמה של רופא ישראלי פטור מבידוד.

אחרי שקיבלתי את התשובה הזאת מהמוקד של משרד הבריאות ווידאתי שהביטוח הרפואי של העבודה עדיין תופס ואף שלחתי מייל לשגרירות הטורקית ליתר בטחון וקיבלתי תשובה חיובית, לא חשבתי פעמיים וסגרתי כרטיס טיסה לאיסטנבול לסופ"ש הקרוב עם פגסוס איירליינס.

טורקיה מקבלת תיירים ללא צורך בבדיקת קורונה אלא רק מילוי של הצהרת בריאות ותשאול על תסמינים (שלא קרה בפועל בשדה שם).

אז הגיע ליל חמישי המיוחל, ועליתי על קו 445 ממש קרוב לבית שלי לנמל התעופה. קו 445 של קווים זה החיבור התחצ"י היחיד שפעיל היום בין ת"א לנתב"ג כי תחנת הרכבת סגורה. הקו פועל 24/6 ועובר במרכז ת"א מרידינג על בן יהודה ואלנבי. כמובן שבזמן הקורונה הקו הוא כמעט קו רפאים. בהלוך נסעו איתי עוד 2 אנשים ובחזור הייתי הנוסע היחיד! ממש מונית פרטית בתשעה שקלים!

בכניסה לשדה אתה מציג דרכון וכרטיס טיסה, מודדים לך חום ונותנים לך צמיד צהוב לשים על היד לסמן שנבדקת כבר.
לאחר התשאול הבטחוני הרגיל אתה ניגש לצ'ק אין שבמהלכו הנציגה שאלה פעמיים והתפלאה שאני אשכרה טס לאיסטנבול ולא ממשיך ליעד אחר.
יתרון נוסף של המצב הנוכחי זה שפגסוס מכריחה אותך לשלוח את הטרולי לבטן המטוס, זאת אומרת אפשר יהיה לקנות דברים נוזליים בטורקיה ולהביא הביתה!

מכיוון שאין חובה להציג בדיקת קורונה או משהו כזה כאן התהליך מתנהל רגיל לחלוטין.

לאחר ביקורת הדרכונים יורדים בירידה הריקה לרחבה המרכזית הריקה והעצובה. באוגוסט רגיל היית רואה פה משפחות על משפחות מעמיסות שטויות בדיוטי פרי. כרגע הדיוטי סגור והמזרקה לא פעילה. הדבר היחיד שפתוח זה דוכן של אילנ'ס שמוכר כריכים ושתיה. אני מצטייד בבקבוק מים במחיר מופקע של 14 שקל.
חצי מהזרועות סגורות למעט זרוע B ו C. לקראת סוף הזרוע אני נתקל בחנות הדיוטי הסגורה שתיפתח מאוחר יותר וייווצר תור מחוץ אליה מכיוון שמכניסים אליה רק מספר מאוד מצומצם של אנשים. אני ויתרתי על התענוג ותפסתי לי פינה לנמנם עד הבורדינג.

הבורדינג התנהל בסדר מופתי חשוב לציין. הטיסה הייתה מלאה לחלוטין. הרבה משפחות וזוגות מהמגזר הערבי ש(כנראה) נסעו לטייל ולהתאוורר מהסגר הארוך וההגבלות וכן אנשים שכנראה המשיכו דרך טורקיה ליעדים אחרים.

לאחר טיסה קצרה של כשעתיים במהלכה כמובן כולם היו עם מסיכות, נחתנו בשדה התעופה המשני של איסטנבול Sabiha Gokchen בגשם שוטף. במהלך הטיסה מילאתי הצהרת בריאות בה הצהרתי שאני לא חייב בבידוד ואין לי תסמיני קורונה. הכניסה לטורקיה הייתה קלה ופשוטה, ביקורת דרכונים בלי שאלות וזהו.

בדרך לטורקיה

על החוויות שלי באיסטנבול אקדיש פוסט נפרד, ולאחר 3 ימים מהנים הגיע הזמן לחזור לארץ הקודש.

אין לי מושג אם זה בגלל הקורונה או לא, אבל כל הכבוד לפגסוס שהפכה לחברה דיגיטלית לחלוטין.בשדה הבית שלה.
הכל מתנהל ללא מגע יד אדם. הצ'ק אין מתבצע במכונה שבה אתה סורק את הBoarding Pass, שם את המזוודה על המשקל ובמידה והמשקל עומד בתקנות מונפק לך הסטריפ של המזוודה. לאחר מכן אתה ניגש לדלפקי הצ'ק אין שאין שם אף אחד, מניח את המזוודה על המסוע ולאחר שקילה וסריקת הברקוד המזוודה נוסעת לבד ואתה מקבל הודעת סמס שהיא בעצם אישור שליחת הכבודה.

לאחר סריקה שגרתית של כבודת היד וביקורת הדרכונים מגיעים לדיוטי פרי שדוקא עובד כרגיל.
לאחר המתנה של שעה וחצי ניגשתי לגייט של הטיסה לתל אביב שכרגיל היה מבודד מאובטח וסגור.
בכניסה ביקשו ממני להוריד נעליים ולהציג דרכון ישראלי, ולאנשים עם דרכון זר דרשו להציג אישור כניסה. היו כמה סטודנטום זרים שבאו ללמוד (כולל אלבנית מגניבה שפטפטפתי איתה בטיסה הקצרה), היו כמה חרדים כנראה בחורי ישיבה שבאו ללמוד גם כן.

החלק הכי הזוי ומלחיץ קרה בעת הנחיתה בארץ. כשהמטוס התחבר לשרוול נכנס בחור מרשות ההגירה וכרז שחובה על כולם להיכנס לאתר של משרד הבריאות ולמלא דיווח על בידוד אחרת לא ייתנו להם להיכנס. אני חייכתי לעצמי בלב כי ידעתי שאני פטור מזה אבל מצד שני היה קצת לחץ למקרה שמשהו ישתבש ובכל זאת ישלחו אותי להתבודד לי.

לאחר היציאה מהמטוס מדדו חום ובמסדרון הארוך בין הגייט לירידה לביקורת הדרכונים הקימו עמדות תשאול. אנשים שחזרו ממדינות ירוקות ורק עשו קונקשן במדינה אדומה הורשו להמשיך, וגם אני לאחר שהצגתי את אישור ההחלמה שלי ואחרי שהנציגה התרוצצה בין 2-3 מנהלים וגרמה לי לכמה דפיקות לב, היא חזרה ואמרה בחיוך אתה יכול להמשיך. נשמתי לרווחה, אין בידוד! המשימה הושלמה!

לסיכום השדה אכן נראה מוזר ועצוב אבל טיסות כן מתקיימות ואנשים כן טסים מכל מיני סיבות.
אני בהחלט מתכנן לנצל את הנוהל הזה כל עוד הוא קיים ולטוס שוב!

*** דיסקליימר – כל מה שנאמר בפוסט הזה תקף ל25/8/20. הנהלים משתנים כל הזמן אז אנא תדאגו להתעדכן מול משרד הבריאות והשגרירויות של המדינות השונות ***

One Reply to “זה לא אותו נתב"ג בצל קורונה”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *